Странице

четвртак, 15. јануар 2015.

Gusta čorba od brokolija

Kažu da brokoli ili voliš ili ne voliš. Spadam u onu prvu grupu. Ne da volim brokoli, nego i karfiol, kelj, prokelj i ostale zelene i u drugim bojama povrćke. Većinu povrća mogu da jedem i presnog, nekada smućenog u neki bućkuriš. :)) Spanać je izuzetak, njega nikako ne mogu da podnesem sirovog.

Čorbe od povrća pravim na 'sto raznih načina'. Nekada pravim miks približno jednakih količina raznog povrća, nekada dominira jedno povrće. Nekada su to čorbe sa brašnom, klasične, gde se brašno upržava pa naliva vodom, kada voda provri dodaje se povrće da kuva ... Volim i one sa dodatkom kisele pavlake, sa slatkom malo manje, nemaju mi tu 'svežinu'.

Povrtna, koja god čorba, je jelo koje se kuva jednostavno. nema tu neke velike mudrosti, niti nekog specijalnog odmeravanja sastojaka. Kada je gotova, jede se topla ili prohlađena, a za fotografisanje je prilično mušičava kategorija hrane. Nekada bude fotogenična, ali kod mene često odbija saradnju. Možda zbog toga ni nemam puno čorbica na blogu. Često onako u sebi kažem, ma slikaću je sledeći put, pravim ja to uskoro opet i onda opet pravim, pa opet ne fotografišem.


Ova čorbica od brokolija je, u tom smislu jedna srećnica, pošto sam bila raspoložena tog dana za fotografisanje, čak sam i krutone napravila.

Recept za nju ne mogu baš precizno da postavim, a realno ni nema potrebe. Zato ovog puta pišem samo sastojke i otprilike količine koje sam koristila.

Potrebno je:
  • oko 300 - 400g smrznutog brokolija ili isto toliko cvetova svežeg
  • 1 manja šargarepa isečena na male delove
  • 1 baš mali krompir isto isečen na manje komade
  • 1 mali crni luk isečen na četvrtine
  • 1 češanj belog luka
  • koje zrno bibera i soli po ukusu
Priprema:

Šargarepu, krompir, crni i beli luk staviti u otprilike 1,5l vode i pustiti da provri. Pošto je sve sečeno na manje komade, brzo će omekšati. Ako se stavlja smrznuti brokoli, malo neka vri bez njega, oko 5 minuta.
Kada provri, dodati brokoli, biber i posoliti, da ne bude baš slano, pošto će voda da isparava. Ostaviti polupoklopljeno da se kuva dok brokoli ne omekša dovoljno da može u blender ili da se pasira štapnim mikserom. Ako nemate ništa od tih 'mutilica' može poslužiti i pasirka za pire, mada nećete dobiti homogeno usitnjenu masu.


Skuvano povrće procediti kroz cediljku, izvaditi zrna bibera (mogu i da ostanu malo će se usitniti ali ćete dobiti na ljutini), pa prebaciti u blender i dodati malo tečnosti, izmiksati da se dobije fina kaša.
Ako mutite štapnim mikserom, povrće prebacite u drugu posudu, dolijete supicu i onda izmiksate. Slično i kada pasirate pasirkom.
Gustinu čorbe sami doterate tako što dolivate supicu. Probajte, dosolite po potrebi.Nema potrebe da se vraća nazad na dokuvavanje. Biće vruće i so će se rastopiti.

Ova moja varijanta je bez masnoća (ulje ili pavlake), pa onda pre jela ulijem kašiku maslinovog ulja u čorbu. Od hleba možete da napravite krutone, u malo podmazanom tiganju ili u rerni, Jako je lepa ovakva kombinacija, kremaste čorbice i krckavog prepečenog hleba.






Prijatno!

субота, 10. јануар 2015.

Reform torta ili jednostavno, Reforma

Neki blog-postovi se pišu sami, ovaj za Reformu, jok.

Ne znam ... možda zato što me za ovu tortu ne vežu neke uspomene, nema priča koje mogu ispričati. Nekako je Reforma bratovljeva torta i to u varijanti sa lešnicima, kakvu je mama najčešće sprema, a spremala je nebrojeno puta. 

Da se razumemo, volim ja ovu tortu, daj mi kombinaciju finih orašastih kora i čokolade, ne odbijam ... ali ako može Vasina mama ... ''hajde sledeći put, znaš da ti brat ne jede torte sa orasima.'' Hajde dobro, praviće mi nana. :)

... i tako, češće se pravila reforma, uz nezaobilaznu Žerbo, a ja se nisam nikada previše bunila. Nije ovo tužna priča o maloj Tanji, zakinutoj za omiljenu tortu. Udovoljavala mi je nana, a bogme, udovoljavala sam i samoj sebi, samo objašnjenje da Reforma može i ne mora, mada od kako uglavnom sama spremam i to uvek neke druge torte, prosto sam se nekako uželela Reforme.

Tako je ova torta izašla kao prva u izboru za novogodišnju.  Razmišljala sam koju bih mogla i rekoh: ''Zašto ne Reforma?!''


Mamin recept je ona lakša za spremanje varijanta, kod koje se ne kuva puter sa žumancima, nego se meša sa hladnim čokoladnim delom fila. Pošto sam malo menjala količine, na kraju ću napisati i mamin pun recept, i priložiti originalni iz Velikog Narodnog kuvara.

U natezanju sa samom sobom da otkucam ovaj recept, palo mi je na pamet da bih mogla da napišem jedno uputstvo za kuvanje raznih filova, pa me držite za reč. :)

Moja reforma je u obliku šnita, pravougaona, jer sam pekla samo jednu koru. Možete tako, a možete kao moja mama, u okruglom kalupu, prečnika 26cm, ali onda pravite po receptu sa punim količinama, da torta ne bi bila preniska.

Potrebno za koru:
  • 9 belanaca
  • 9 kašika kristal šećera - 150g
  • 18 kašika samlevenih oraha (ili lešnika) - 200g
  • 1,5 ravna kašika brašna - 15g
Potrebno za fil:
  • 9 žumanaca
  • 9 kašika kristal šećera - 150g
  • 45g čokolade za kuvanje
  • 190g putera
 Potrebno za ukrašavanje:
  • 50g mlevenih/seckanih oraha ili lešnika
  • malo rendane čokolade i po želji topljene za ukrase
Kašika šećera meri od 15 do 17g, zavisi kako zahvatite, a ona ravna brašna, 10g, dok je kašika mlevenih oraha otprilike10,5g. Da zapišem i za sebe kada mi bude trebalo za preračunavanje nekih recepata koji su 'na kašike'.




Priprema:

Kora: Pre svega pripremiti pleh od rerne i uključiti rernu da se zagreva. Pleh postaviti papirom za pečenje, koji obavezno podmažemo puterom. Puterom se macnu i stranice pleha za svaki slučaj, ako kora krene mnogo u širinu.

Od belanaca umutiti čvrst šne, pa dodavati šećer. Sve se muti mikserom, dok se ne dobije čvrst šam. Kada se posuda okrene, bukvalno, naopačke, šam ne sme da mrdne ni malo.

Nakon toga dodamo prosejano brašno i umešamo metlicom od miksera. Zatim se iz nekoliko puta dodaju orasi i isto se lagano metlicom umeša, da onaj šam ne padne previše. Možemo se na kraju poslužiti i silikonskom špatulom ili kašikom, da se sve ujednači, ali pažljivo.

Smesu za koru iz nekoliko puta sipati u pleh i lepo poravnati, da se dobije što pravilniji pravougaoni oblik. Peći koru u zagrejanoj rerni 10-15min, zavisi od rerne. Ovoj kori ne treba dugo. Videće se kako narasta i kada dobije tamnije braonkastu boju, gotova je.

Koru izručiti na suvu kuhinjsku krpu, da papir bude odozgo, pa ostaviti da se hladi. Pre filovanja, iseći je na tri jednaka dela.

Fil: Izvaditi puter kako bi omekšao. U šerpu, taman dovoljnu da ona u kojoj se mute žumanca lepo nalegne, sipati vodu i staviti da se kuva.

Žumance prvo mikserom mutiti malo sama da zapene, a onda im dodati šećer, pa malo duže mutiti dok lepo ne posvetle. Šerpu sa umućenim žumancima staviti preko one sa kipućom vodom. Ne treba da dodiruje vodu, nego da bude tik iznad nje. Varjačom sve vreme mešati žumanca dok se kuvaju.

Pošto će se u kuvana žumanca dodati čokolada (prethodno je isitniti), kuvamo malo ređe, da ne bi dobili previše čvrstu masu jer će čokolada stegnuti ohlađeni fil. Ne mogu da preciziram vreme kuvanja, jer zavisi od šerpe u kojoj kuvate, ali kuvate žumanca, sve dok ne vidite da počnu da ostaju jasniji tragovi varjače, tokom mešanja.
Ako bi se kuvao fil u koji ne ide čokolada, onda je merilo da se po dnu povuče varjačom, a da se slojevi teško vraćaju jedan ka drugom. Ovde može isti test, ali se razdvojeni slojevi brzo sastave.

Kada su se žumanca skuvala, skloniti ih i dodati čokoladu, pa mešati dok se sva ne otopi. Ostaviti da se potpuno ohladi. Kada se fil ohladio, omekšali puter umutimo (opciono sa kašikom prah šećera da bude penastiji) mikserom, pa mu dodajemo deo po deo čokoladnog dela i mutimo da se lepo sve sjedini.

Filovanje i ukrašavanje torte: Fil podelimo na tri dela, tako da jednog bude malo više, jer filujemo i ivice torte. Na tacnu, na koju ćemo ređati tortu, stavimo isečene pravougaonike papira za pečenje, ne preko cele površine, nego da budu dovoljno ispod prve kore, a da mogu posle lako da se izvuku.
Prvi i drugi deo kore premažemo sa manjim delovima fila, vodeći računa o tome da delovi nisu savršeno jednaki i da ćemo opkrajati tortu.

Kada stavimo treći deo kore, blago pritisnemo rukama odozgo da se slojevi uravnaju, pa opkrajamo tortu onoliko koliko je potrebno. Nakon toga ide i poslednji sloj fila i mazanje stranica. Ako stranice nisu savršeno namazane, nije problem, jer ukrašavamo orasima naokolo.

Držeći podignutu tacnu jednom rukom, malo je nakosimo, pa drugom rukom oblažemo stranice seckanim orasima. Ispod se moze staviti neka krpa ili papir za pečenje, da mogu da se pokupe oni orasi što će popadati. Odozgo ukrasimo rendanom čokoladom i/ili nekim ukrasima od čokolade.
Neko preko reforme stavlja čokoladnu glazuru, ali se po maminom receptu ona ne ukrašava tako. Kada je torta ukrašena, izvuku se oni papiri i ostaje nam čista tacna.

Tortu pre služenja ostaviti bar preko noći u frižideru, a najbolje je da odstoji ceo dan u nekom zvonu za tortu. ne treba da ostoji otkrivena, da se ne isušuje.





 Prijatno!


Mamine pune mere:

Za koru:
  • 12 belanaca
  • 12 kašika šećera
  • 24 kašike mlevenih oraha ili lešnika
  • 2 ravne kašike brašna
Za fil:
  • 12 žumanaca
  • 12 kašika šećera
  • 3 štangle čokolade - 60g
  • 250g putera
Mama peče tri posebne korice, tako što za svaku muti belanca. 

Recept iz Velikog Narodnog kuvara


Ovaj recept ima jednu arhaičnu reč - buav, koja se često sreće u pomenutom kuvaru. Bukvalno znači naduven, naduvena.
Dakle, kada vidite da se nešto treba mutiti da postane buavo, to znači da se muti toliko da poveća zapreminu i da se naduje, pa postane mekano i vazdušasto. :)

четвртак, 8. јануар 2015.

Salata sa suvim mesom, šampinjonima, testeninom i kiselim paprikama

Ova salata je nastala kao varijacija na temu Salate sa piletinom, testeninom, šamipinjonima i susamom. Nešto me je mrzelo da se bakćem sa kuvanjem piletine, a imala sam kisele paprike, pa sam rešila da osnovni recept malo izmenim. Rezultat je odličan!


Potrebno je:
  • 500g suvog butnog mesa
  • 400g svežih šampinjona
  • 100g testenine (fusili)
  • 4 veće crvene kisele paprike
  • 100g prepečenog susama
  • 3 pavlake od 180ml sa 20% mm
  • 300ml majoneza
  • malo soli za kuvanje pečurki i testenine
Priprema:

Propržiti susam u suvom tiganju, tek da malo zarumeni i ostaviti da se ohladi.
Fusile obariti u slanoj vodi po uputstvu sa kese, isprati hladnom vodom i ostaviti da se ohlade i osuše.
Šampinjone očistiti i kratko prokuvati u slanoj vodi. Kada se ohlade, iseći na kockice i malo rukom iscediti od viška tečnosti.


Suvo meso takođe iseći na kockice, kao i kiselu crvenu papriku. Sve pripremljene sastojke sjediniti i dobro izmešati da se sve ravnomerno rasporedi. Pre služenja rashladiti u frižideru najmanje 8 sati, jer testenina i susam treba da upiju višak tečnosti iz salate, kao i ukuse.

Prijatno!

уторак, 6. јануар 2015.

Pita sa jabukama

Svim dragim čitaocima, koji večeras proslavljaju Badnje veče, neka je mirno i blagosloveno. 
Srećno Badnje veče i srećan Božić!



Za večeras, jedna fina, brzinska, posna pita sa jabukama.

Potrebno je:
  • 500g debljih kora za pitu
  • 1,5kg slatkih jabuka
  • 100ml ulja
  • 1 vanil šećer
  • oko 100g suvog grožđa
  • 4 vršne kašike griza
  • 8 vršnih kašika šećera 
  • cimet
Priprema:

Jabuke oljuštiti i narendati na krupno rende. Dodati kesicu vanil šećera, oprano suvo grožđe i sve lepo izmešati. Jabuke se ne cede, pa nema potrebe da se grožđe prethodno natapa, jer će se natopiti u soku od jabuka. Lepo izravnati i podeliti na 4-5 delova, zavisi od broja kora. Ja sam ih imala 10, pa sam delila na 4 dela.

Podmazati dobro uljem pleh od rerne. Kore ređamo ravno, bez gužvanja, pa je ovaj pleh taman. Staviti koru, pa premazati uljem, drugu koru, opet ulje pa na drugu koru četvrtinu jabuka. Lepo rasporediti po celoj kori, pa posuti ravnomerno sa dve kašike šećera, bogato cimetom i na kraju kašikom griza.

Onda prekriti trećom korom, premazati je uljem, staviti četvrtu, opet premazati uljem i onda druga četvrtina jabuka, šečer, cimet, griz ... i sve tako dok se ne potroše sve jabuke. Poslednje dve kore staviti na fil. Pretposlednju premazati uljem, staviti poslednju i onda iseći pitu na kvadrate lepo do dna. Poslednju koru premazati uljem i sa vrlo malo vode, da se nakvasi i ne presuši brzo tokom pečenja.



Peći u prethodno zagrejanoj rerni 15-20minuta dok se lepo ne zarumeni. Gotova pita 'šeta' po plehu, zato je potrebno da pleh bude malo više podmazan uljem.
Vruću pitu poprskati sa vrlo malo vode, prekriti krpom i ostaviti da se ohladi. Iseći po već postojećim usecima, pa pre služenja posuti prah šećerom.

Ova pitica nije nešto visoka i rastresita. Više je sabijena, ali je jako sočna i ukusna. Po želji, mogu se dodati i seckani orasi pre nego jabuke pospemo šećerom, a uz suvo grožđe, mogu se dodati i seckane suve šljive.

Prijatno!